AKUPUNKTÚRA - UMENIE Z HLBÍN PRAVEKU

01.02.2023

Dôkazom je Ötzi - muž z ľadovca... Našli ho dvaja turisti, manželia Erika a Helmut Simonovci z Norimbergu, v Ötztalských Alpách 19. septembra v roku 1991. Meno Ötzi si vyslúžil teda na základe miesta objavenia. Ležal v jame vedľa ľadovca. Nevzhľadné mŕtve telo najskôr považovali za nejakého nezvestného alpinistu, ibaže podľa nástrojov a zbraní, ktoré sa vedľa neho našli, odborníci zistili, že ide o človeka oveľa staršieho a že zomrel pred viac ako 5300 rokmi. Spolu s ním sa našiel aj jeho odev - kabát, čiapka opasok, bedrová prikrývka, nohavice a topánky, vybavenie - medená sekera s tisovým poriskom, pazúrikový nôž s jaseňovou rukoväťou, puzdro so šípmi s pazúrikovými hrotmi a luk. Nechýbalo vrecúško s liečivými rastlinami a kresacím kamienkom a pyritom na zapálenie ohňa. Ľadovec tak uvoľnil zo svojho zovretia najstaršiu múmiu na svete, jedinečný objav, ktorý dodnes vzbudzuje pozornosť nielen vedeckej komunity. Podľa podrobného výskumu a sekvenovania jeho genómu z roku 2012 vedci určili ako Ötzi vyzeral, vo veku približne 45 rokov meral 160 centimetrov, vážil 50 kilogramov, pričom nemal ani štipku tuku navyše. Chýbal mu dvanásty pár rebier, čo je pomerne vzácna anomália a mal krvnú skupinu 0. Pochádzal z údolia rieky Isarco (Eisack), najskôr z osady, kde dnes leží obec Velturno v Taliansku a bol potomkom populácie, ktorej korene sú prítomné na Sardínii a na Korzike. Vedcom sa podarilo nájsť v Tirolsku 19 osôb, ktorých DNA sa zhoduje s DNA ľadového muža a patria do rovnakej genetickej podskupiny.

Ötzi je najstarším známym človekom, ktorý mal na tele tetovania. A nie hocijaké, skôr také zvláštne. Lineárne znaky, alebo skôr značky vo forme jednoduchých pruhov alebo krížov. Nachádzali sa na miestach, ktoré by boli väčšinu času zakryté odevom, takže sa nezdá, že by boli zhotovené na ozdobu. Aký význam mali tetovania ľadového muža, ak vôbec nejaký? Skupina vedcov z univerzity v Grazi v Rakúsku sa pokúsila odpovedať na túto otázku. A odpoveď?.. Tetovania sa dokonale zhodujú s umiestnením istých akupunktúrnych bodov...

Lineárne znaky na chrbte presne označujú obojstranné umiestnenie Shu bodov BL21 - BL25, kríž na kolene zodpovedá bodu LI8 na meridiáne pečene, z opačnej strany je označený ST36 - bod imunity. Tetovania na lýtku a okolo členku zodpovedajú bodom meridiánu žlčníka GB37, 38, 39, 40, 41, meridiánu močového mechúra BL58, 59, 60, žalúdka ST41, sleziny pankreasu SP6 a obličiek KI3 a KI7. Znaky na zápästí zodpovedajú bodu LU7 meridiánu pľúc, na zátylku sú zhodné s bodmi BL12 a 13 a bodom GV14. Znaky na hrudi zodpovedajú presne bodu CV17 a obojstranne bodu KI23.

Röntgenové snímky tela ľadového muža odhalili známky artritídy v bedrových kĺboch, kolenách a bedrovej chrbtici... Tie sa liečia pomocou Shu bodov BL21 - BL25, v kombinácii s bodmi na lýtkach BL58, 59 a členkoch - KI3, KI7 a hlavne BL60. Posledný menovaný je považovaný za "hlavný bod na bolesti chrbta". Ötzi ho mal označený krížikom.

Forenzná analýza múmie tiež odhalila, že jeho črevá boli naplnené vajíčkami bičíkovcov Trichuris trichiura, čo môže spôsobiť silné bolesti brucha. Všetky ostatné menované body na meridiánoch žlčníka, žalúdka, sleziny a pečene sa tradične používajú na liečbu tráviacich porúch a koliky. Súčasťou Ötziho výbavy boli aj dva kusy parazitickej huby Piptoporus betulinus, ktoré boli navlečené na kožené pásiky. Má antibiotické, antivírusové, protizápalové a imunomodulačné vlastnosti a používala sa aj na zastavenie krvácania. Kyselina agarová, ktorá sa nachádza v plodniciach je toxická pre parazity, ktoré mal v útrobách Ötzi...

Body na zápästí, na zátylku a na hrudi sa používajú dodnes pri prechladnutí, zápale pľúc a kašli.

Fakt, že nie náhodne vybrané body, ale skôr zodpovedajúce skupiny bodov boli označené tetovaním, sa zdá byť obzvlášť zaujímavý. Z pohľadu akupunkturistu totiž predstavuje kombinácia vybraných bodov zmysluplný terapeutický režim. Tetovanie by sa dalo považovať za lekársku správu z doby kamennej alebo možno skôr za návod na samoliečbu, kde je možné dané body stimulovať, keď sa objavia bolesti. "Umiestnenia tetovaní sú zhodné s bodmi používanými pre špecifické chorobné stavy v tradičnej čínskej a modernej akupunktúrnej liečbe," uzavreli vedci. (Dr. Leopold Dorfer a Dr. Max Moser, The Lancet 1999).

Čo z toho vyplýva? Znalosti používania aktívnych bodov na našom tele sú oveľa staršie, ako si vieme predstaviť. Ako to povedal skvelý akupunkturista Giovanni Maciocia: "Som si istý, že v čase, keď žil Ötzi a určite aj oveľa skôr, mnohé šamanistické kultúry na celom svete mohli praktizovať niečo podobné akupunktúre. Ale iba Číňania to formalizovali a preniesli až do modernej doby." V každom prípade, pôvod umenia akupunktúry sa ukrýva už niekde v hlbinách praveku.