KLASICKÁ AKUPUNKTÚRA
Kovom a ohňom - Zhēnjiǔ (čžeň-czju) 針灸

Akupunktúra je súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorej začiatky možno nájsť v zdrojoch z obdobia 3 000 - 5000 rokov pred Kristom. Podľa niektorých autorov sa jej začiatky datujú dokonca až do staršej doby kamennej. Vďaka výnimočnej pozorovacej schopnosti i usilovnosti a trpezlivosti prastarých liečiteľov sa akupunktúra postupne zdokonaľovala na liečebný systém. V celej histórii medicíny je akupunktúra jedným z najčastejšie používaných postupov. V Číne predstavuje liečbu číslo jeden, pretože sa ňou lieči azda každý. Podobná situácia je aj v ostatných krajinách Ázie. Najväčší rozkvet akupunktúry nastal v Číne v 7. storočí, kedy sa stala samostatným odborom čínskeho liečiteľstva. Rozširovaním obchodných stykov Číny s ostatnými krajinami sa ale začala už v 6. storočí šíriť do Japonska, neskôr do Kórey, Vietnamu, Mongolska, Indie a inde. Do Európy dorazila až v 17. storočí (Rusko), ale väčší rozvoj akupunktúry v západnom svete nastal až v druhej polovici 20. storočia. Veľmi obľúbená je práve v Rusku, ale aj v USA, Kanade a v posledných desaťročiach aj vo všetkých európskych krajinách. V súčasnosti sa akupunktúrou lieči viac ako tretina ľudstva na celej zemeguli.
Systém akupunktúry zahrňuje množinu filozofických, empirických, klinických a metodologických poznatkov o holistických vzťahoch systému organizmu. Podstata účinkov akupunktúry spočíva potom v cielenom ovplyvňovaní organizmu stimuláciou presne určených miest na povrchu tela, ktoré sa nazývajú aktívne body - Xue (süe) 穴. Každý Xue predstavuje zložitý kožný analyzátor, ktorý má presne anatomicky aj pomocou merných jednotiek (1 cun) vymedzenú polohu a funkciu, je povrchovou projekciou v hĺbke uloženého útvaru a miestom koncentrácie životnej energie čchi. Nie je to ale len mikroskopický bod na tele. Znak Xue znamená jama, diera, prehĺbenina chránená strechou - v zmysle akupunktúrneho bodu pokožkou. Vstup do tejto "jaskyne čchi" má na povrchu zhruba päť milimetrov, pod pokožkou sa Xue rozširuje do tvaru akejsi slzy, v ktorej sa kumuluje energia čchi. Podľa súčasných poznatkov je k dispozícii skoro tisíc účinných bodov, ale podľa klasickej taoistickej akupunktúry len 365 pôvodných Xue má aj klinický význam.
Zvláštnosťou aktívnych bodov a akupunktúry sú očakávané charakteristické pocity alebo pocity de čchi, ktoré vznikajú po zavedení ihly do efektívnej štruktúry aktívneho bodu. Pripomínajú pocit tlaku, napätia, tŕpnutia či elektrického výboja. Moderný, najmä histologický výskum dokázal veľa zvláštností bodov Xue v porovnaní s ostatným povrchom tela. V miestach ich kožnej projekcie je stenčená epidermis, ktorá súčasne obsahuje aj viac voľných nervových zakončení, viac receptorov a efektorov ako okolie. Obsahujú aj nahromadenia hladkých svalových vláken a žírnych buniek. Majú zvýšenú citlivosť na tlak, o niečo vyššiu teplotu, zvýšenú hladinu metabolických procesov, nižší elektrický kožný odpor a vyšší elektrický potenciál. Každý aktívny bod má intímne spojenie s vegetatívnou nervovou inerváciou určitých vnútorných orgánov a tkanív. Z toho vyplýva jeho informačný vzťah k stavu a funkcii týchto orgánov a súčasne aj sama funkcia bodu realizovaná biologickou spätnou väzbou.
Stimulácia sa vykonáva zavádzaním špeciálnych akupunktúrnych ihiel do štruktúry aktívneho bodu (Zhēn), alebo aplikáciou tepla (jiǔ), pomocou moxovania. Zhēnjiǔ (čžeň-czju) teda môžeme voľne preložiť ako metóda kov a oheň. Je množstvo akupunktúrnych škôl a taktiež množstvo techník, ako sa ihla v tom ktorom bode používa. Ihlové techniky Ling shu jing, ktoré používame v Qi BALANCE, zahŕňajú trinásť klasických taoistických ihlových techník, opísaných v knihe "Zlatá ihla" (1372, dynastia Ming).
Akupunktúra rovnako ako celá tradičná čínska medicína používa celostný prístup k človeku a k jeho zdraviu. Usiluje sa liečiť nie jednotlivé orgány či choroby, ale ovplyvňuje celého človeka v jednote jeho tela a duše. Jej cieľom, ako vravia v Číne, je "vytrhnúť koreň choroby", usmerniť všetky narušené funkcie organizmu a opätovne dosiahnuť zdravie. Stimulácia aktívnych bodov spôsobí vyslanie impulzov nielen k chorej časti tela, ale aj do mozgu a do celého organizmu. Dôsledkom je akoby naštartovanie množstva reakcií - od miestnych až po celkové, ktoré v konečnom dôsledku môžu zlepšiť zdravotný stav, alebo dosiahnuť uzdravenie pacienta v dôsledku zlepšenia informačného prenosu, úpravy porúch spätnej väzby a regulačného ovplyvnenia riadiacich i riadených subsystémov organizmu. Akupunktúra pôsobí na celý systém informačného prenosu a na všetky ochorenia vyvolané čiastočným alebo úplným zlyhaním mechanizmu negatívnej spätnej väzby. Odstraňuje ich príčinu - je teda liečbou kauzálnou. Liečba akupunktúrou je tak účinná vo všetkých fázach ochorenia:
-V samých začiatkoch na úrovni subcelulárnej a celulárnej informačnej poruchy, keď sa ochorenie navonok ešte nijako neprejavuje a nemožno ho zistiť ani najmodernejšími metódami prístrojovej a laboratórnej diagnostiky,
-V štádiu funkčných porúch, keď sa už ochorenie prejavuje rôznymi subjektívnymi ťažkosťami, ale jeho podstatu môže súčasná diagnostika iba zriedkakedy zistiť a dokázať,
-V štádiu, keď choroba už začína zapríčiňovať organické zmeny a na základe klinických prejavov ho už konvenčná medicína dokáže diagnostikovať,
-Po skončení ochorenia tým, že organizmu pomáha vyrovnať sa s jeho následkami a napomáhať k čo najväčšej a najrýchlejšej kompenzácii stratených funkcií.
Terapeutické použitie akupunktúry je indikované pri všetkých funkčných poruchách a ochoreniach, pri alergických ochoreniach, pri imunodeficientných stavoch, pri psychických a psychosomatických poruchách, neurózach a pseudoneurózach. Pôsobí aj výrazne symptomaticky na zvýšenú emotívnosť, podráždenosť, pocity únavy, potenie, poruchy spánku a trávenia, bolesti hlavy, tlak a bolesti v prekordiu a podobné subjektívne ťažkosti. Asi najviac sa akupunktúra používa pri stavoch spojených s poruchami pohybových funkcií. Analgetické pôsobenie je totiž najznámejšie a v praxi sa najčastejšie využíva. Homeostatické a imunostimulačné pôsobenie akupunktúry je ale rovnako dôležité.
Akupunktúra
je účinná a bezpečná. Pri jej vykonávaní možno pri minimálnom technickom vybavení
docieliť dobré výsledky, čo umožňuje skrátiť čas trvania liečby a pracovnej
neschopnosti. Nepoužíva nijaké postupy, ktoré by mohli organizmu škodiť.
Naopak, pôsobením na nervový i
neurohumorálny systém a zásahom do energometabolických procesov sa
usiluje mobilizovať vlastné obranné sily organizmu, normalizovať, regulovať a
doladiť jeho normálne fyziologické pochody.