TAO - IMPLIKOVANÝ PORIADOK KVANTOVEJ MECHANIKY

"Pozeral som hore, aby som študoval nebo, preskúmal Zem podo mnou a okolo seba a hľadal pochopenie princípov ľudstva"
Liu An (Huainanzi- Kniha majstra Huainan)
Ako dramaticky uplynul čas čínskej medicíny! Na jednej strane tu máme slávu minulosti a vyhliadky do budúcnosti, zatiaľ čo na druhej strane máme triezvu realitu súčasnosti. Oblasť čínskej medicíny v západnom svete prechádzala neúprosným útokom technologickej kultúry oficiálnej vedy. Boli sme svedkami miznutia duše tejto metódy... Po počiatočnom návale vzrušenia preto mnohí praktizujúci čínskej medicíny upadali do depresie, neboli si istí, akým smerom sa obrátiť, lebo boli nútení riadiť sa podľa "módnej smernice" západného myslenia. Ak by to tak išlo ďalej, nepotrvalo by dlho a reťazec skutočného prenosu vedomostí by sa prerušil, zostala by už len prázdna škrupina. A to by bola škoda. V súčasnosti totiž môžeme pozorovať postupný úpadok a zánik západného vedeckého systému zdravotnej starostlivosti, ktorý desaťročia systematicky podkopával základné piliere čínskej medicíny - filozofiu Tao a holistický prístup. Tento fakt podporil oživenie odvekej diskusie o povahe zdravia a choroby. Úpadok západnej vedy spôsobil element, ktorý z nej vzišiel, aby sa následne nechal inšpirovať východnou filozofiou - kvantová fyzika. A tak tu máme paradox - veda, ktorá chcela zničiť Tao, upadá pod vplyvom pravdy Tao. Mainstreamová veda sa dlho zaoberala úlohou idealizovať meniace sa javy, identifikovať ich ako nedynamické pravdy, ktoré možno vyjadriť "absolútnymi" symbolmi a číslami geometrie a matematiky. Tento pohľad ale vyvrátila práve kvantová fyzika. Mechanika modernej lekárskej "vedy" sa tak zdá byť archaická, keď sa na ňu pozeráme vo svetle kvantovej fyziky, zatiaľ čo "mýtické pravdy" archaických liečebných tradícií nám zrazu pripadajú ako veľmi pokročilý spôsob myslenia Je úžasné, ako všetko má svoj zmysel. A ako je zbytočné proti čomukoľvek bojovať. Pravda nakoniec vylezie na povrch, nech už sa k nej uberáme akoukoľvek cestou.
Všetky čínske klasické texty o filozofii Tao vysvetľujú univerzálne cesty pohybu. Čínski myslitelia po stáročia verili, že tvar a kvalita všetkých hmotných vecí sú len vyjadrením ich súčasného stavu pohybu, ktorý odráža ich vlastnú vibračnú kvalitu. Cesta Tao - Daodejing, text, ktorý je často považovaný za najuniverzálnejší zo všetkých klasických textov, priamo a programovo odkazuje na vzťah medzi vzormi makrokozmického pohybu (Dao) a jeho mikrokozmickými dôsledkami (De). Názov, Daodejing tak možno preložiť ako: Klasika o vzťahu medzi makrokozmom a mikrokozmom. Starovekí čínski filozofi si veľmi dobre uvedomovali obmedzenia ľudského vedomia. Preto tvrdili, že veda ako hlavný produkt ľudského vedomia nemôže nikdy vysloviť absolútnu pravdu o pohyboch, ale iba určiť, akým spôsobom súvisia s nami. Presne tak, ako kvantová fyzika a mechanika. Predmetom skúmania filozofie Tao je pohyb energie qi (čchi) nie hmoty. Ľudia si od praveku uvedomujú existenciu jemnej energie, ktorá sa nachádza v celom vesmíre a všetko v ňom navzájom prepája. Rôzne kultúry jej dali rôzne mená: prána, živa, anima, pneuma, boží dych, alebo qi (čchi). Nepripisujú sa jej charakteristiky samostatnej entity, ktorú možno vyčleniť a izolovať, nepokladá sa ani za produkt organizmu aj keď v ňom čiastočne vzniká, ale naopak je jeho pôvodcom. Stotožňujeme ju so základným princípom života, a tým je rytmus jin jang. Qi sa nachádza vo všetkom, prúdi nielen našou planétou ale aj celou slnečnou sústavou, galaxiou, Univerzom. Je nehmotná, ale je podkladom všetkej hmoty. Jej vlastnosťou je dynamika, ktorú môžeme vnímať prostredníctvom jej prejavov - tepla , svetla , pohybu - teda schopnosťou konať. Neustále cirkuluje, je to dych života - nekonečná vibrácia. Podľa filozofie Tao je teda hmota len mimoriadne hustá forma energie, vibruje pomerne pomalou a stabilnou rýchlosťou. Živé bytosti teda nemožno chápať ako hmotu oživenú energiou, qi hmotu orientuje smerom k fenoménu života. Prejavuje sa tak na úrovni hmotnej, ako aj duchovnej. Človek, ako živý tvor, je fyziologicky neustále vnorený do rytmu vibrácií jin jang a jeho zhustené telo ani inak žiť nevie.
Filozofia Tao tak veľmi jednoducho pochopila a vyjadrila mnohé zistenia modernej kvantovej fyziky, lebo v terminológii kvantovej fyziky je hmota explikovanou časticovou realitou, ktorá sa rozvinula z čisto energetického vlnového aspektu reality, čo David Bohm nazval implikovaný poriadok. Stručne povedané, je to pohyb vecí, ktorý určuje ich povahu. Materializmus predstavoval typický pohľad vedcov na svet v počiatkoch 20. storočia. Tento zjednodušený pohľad tvrdil, že všetko, čo existuje, je hmota a energia a ich vzájomné usporiadanie. Avšak rovnica kvantovej mechaniky a výsledok experimentu dvojitej medzery všetko zmenilo. Kvantová mechanika materialistický pohľad dramaticky mení a dáva za pravdu taoizmu. Veci sú pohyb. Realita je teda v podstate zmesou interferenčných vzorcov - základných vzorcov vibrácií, ktoré sa neustále spájajú s inými vibráciami a vytvárajú stále sa meniace a nové vibračné formy. Jediný malý atóm je kópiou celého vesmíru a definuje všetky alternatívy všetkými možnými konsekvenciami tohto správania. Ale každý moment, v každom ľudskom tele sa nachádza miliarda krát miliarda atómov a každý vykonáva kvantové prenosy. V interpretácii mnohých svetov kvantovej mechaniky z toho vyplýva, že každá ľudská bytosť vytvára miliarda krát miliarda alternatívnych vesmírov každú sekundu. "Kým nespočetne veľa filozofických myšlienok môže byť v súlade so súčasnou kvantovou mechanikou, materializmus nie" (Fyzik Eugene Wigner).
Staroveké kultúry vždy pripisovali ľudskému telu osobitné miesto v chápaní frekvenčnej oblasti. Podľa čínskeho názoru je napríklad ľudská forma (ren) produktom nebeských (tian) a pozemských (di) interferenčných vzorov. Moderný výskum vrhol nové svetlo na toto "mýtické" hodnotenie. Zložitá rovnováha nášho biochemického terénu závisí od elektromagnetických síl vyžarujúcich z vesmíru, ako aj zo samotného tela. Tieto sily sú "osciláciami, ktoré sú v skutočnosti spôsobené neustálym pohybom v celom vesmíre". Obrovské množstvo informácií potrebných na udržanie živého organizmu je možné prenášať len prostredníctvom žiarenia, teda kmitov, ktoré sa pohybujú rýchlosťou svetla - biofotónová luminiscencia. Frekvencia znamená informáciu. V prípade choroby je tento proces transformácie zablokovaný, takže oscilácie "stagnujú" na rovnakej úrovni. Fyzické zdravie tak možno definovať ako stabilný stav, v ktorom môže prebiehať nerušený prenos všetkých informácií v tele najefektívnejším spôsobom. Toto je ďalšia paralela k čínskej doktríne pohybu, ktorá predpokladá, že najdôležitejším aspektom fyzickej a duševnej pohody je absencia blokád pozdĺž ciest "qi". Stagnácia qi znamená prekážku alebo neefektívny prenos telesných informácií. Východná viera v silu tohto skrytého informačného toku je taká veľká, že tradiční čínski liečitelia nikdy neprijali operáciu ako hlavnú terapeutickú možnosť. Namiesto toho sú v prípade ťažkej štrukturálnej deformácie predpísané metódy obnovy prietoku, ako je akupunktúra, masáž alebo bylinky "vitalizujúce krv a qi".
Keďže náš mozog je frekvenčný transformátor, v ktorom sú predstavivosť a realita v konečnom dôsledku nerozoznateľné, nemalo by nás prekvapovať, že mentálne obrazy ovplyvňujú telo rovnako silno ako ich materiálne náprotivky. Kvantová mechanika prispela ďalším kúskom do zložitej skladačky vzťahu medzi telom a vedomím. Zistila, že elektromyograf, zariadenie používané na meranie elektrickej aktivity vo svaloch, možno použiť na zistenie určitých kvalít ľudského energetického poľa. Výsledky výskumu odhaľujú, že stav vedomia človeka sa odráža vo frekvenčnom spektre obsiahnutom v jeho poli. Elektromyograf nameral frekvencie poľa blízke biologickým frekvenciám tela 250 cps, keď sa subjekty zamerali na materiálny svet, ale detekoval frekvencie 400-900 cps u ľudí s "mimoriadnymi" schopnosťami, ako je liečenie alebo prechod do tranzu. U niektorých ľudí, ktorých profesor Hunt klasifikoval ako "mystické osobnosti", sa zistili frekvencie až 200 000 cps. Zdá sa, že všetky tieto zistenia potvrdzujú niekoľko základných predpokladov klasickej čínskej medicíny: a) náš stav vedomia priamo ovplyvňuje energetické pole tela; b) vysoko vedomí a mentálne vyvinutí jedinci "vibrujú" vyššou rýchlosťou ako normálni ľudia; c) kontrola vedomia je kľúčom k modulácii energetického poľa, a tým k ovplyvneniu biochemickej a štrukturálnej reality tela. Zdá sa teda, že stav zdravia zahŕňa neobmedzený tok vo všetkých troch prezentovaných realitách ľudskej existencie - štrukturálne telo, energetické pole a vedomie. Navyše, súčasné experimenty vedené skupinou vedcov na Viedenskej univerzite poskytli presvedčujúce dôkazy, že mimo našich pozorovaní neexistuje objektívna realita (kniha Quantum Enigma). Takže akt pozorovania vytvára realitu. Kvantové merania nie sú zlučiteľné s myšlienkou objektívnej reality. Takže my pasívne nepozorujeme, ale realitu vytvárame. Existencia fyzického sveta je utváraná jeho pozorovaním a jedno bez druhého neexistuje. Takže je jasné, že "Boh" vidí, to čo vidíme my a naše vedomie je najzásadnejšie a je v spojení s vedomím ultimátnym. "Boh" nás v podstate pozoruje a prežíva zážitky materiálneho sveta. Okrem nášho prežívania neexistuje nič hodné nášho pozorovania, pretože ide len o formu vlnovej funkcie. Veda teda Boha nakoniec nepoprela ale naopak ho odhalila, a spoločne s ním pochovala materializmus. Materializmus teraz prežíva len v poblúznených mysliach nemnohých.
Môžeme si položiť legitímnu otázku, prečo, ak existuje toľko dôkazov od kvantových vedcov, aj mudrcov starých kultúr, tak málo z tohto živého pohľadu na existenciu a realitu sa prefiltrovalo až na úroveň nášho každodenného života. Z pohľadu fyzika môže byť hmota interpretovaná ako zotrvačnosť v pohybe energie, zvyčajný vír vzdorujúci toku. Rovnako tak naše myšlienkové vzorce môžu stagnovať a vytvárať si vyhranené názory - majú tendenciu "uviaznuť" v určitých zaužívaných myšlienkových vzorcoch. Transponované do jazyka modelu kvantového toku, alebo Tao sa zdá, že celý náš systém estetických a morálnych presvedčení funguje podľa princípov rezonancie. V priebehu našich životov sa v našej mysli nasýtia určité zvyky a kultúrne presvedčenia, a keď sa s nimi znova stretneme - možno zamaskovanými v inej, ale príbuznej frekvencii - dochádza k rezonančnému efektu a cítime súhlas, potešenie alebo pocit súznenia. Ak sa však stretneme s obrazom, myšlienkou alebo presvedčením, ktoré vibruje zásadne odlišnou rýchlosťou, neosloví nás to, alebo zaujmeme odmietavý postoj - dostávame sa do víru, čo škodí nášmu rastu ako ľudských bytostí, vytvára blokády v tvorivom procese a spôsobuje, že sa cítime odpojení od všeobecného toku vecí.
Staroveké tradície vždy zdôrazňovali úlohu liečiteľa ako učiteľa životného štýlu, stravovania a duševného postoja, než aby vyvolávali predstavu telesného mechanika. Všetky tieto aspekty spĺňa práve klasická čínska medicína, zahŕňajúca implikovaný poriadok kvantového sveta - Tao, akupunktúru, dietetiku, fytoterapiu aj "cvičenia, ktoré lákajú prúdiť qi" prostredníctvom sústredenia a kontroly vedomia. Dokonca aj taoistická doktrína "nekonania" (wuwei) je v skutočnosti vedomá indukcia (vnútorného) pohybu navonok nehybnými meditačnými technikami. Rovnaký princíp sa nachádza v budhistickom učení. Obrazy kontemplatívneho, teda praktizujúceho alebo meditujúceho Budhu takmer vždy obsahujú lotosový kvet - orientálny symbol "srdca", ktoré sa považuje za sídlo vedomia. Aby sme navodili synchronizáciu medzi našimi vlastnými rytmami a univerzálnym pulzom Tao, všetky príslušné školy učia, ako "absorbovať" kozmickú energiu - qi, čo najefektívnejším spôsobom. Žiť Tao je preto dôležitá cesta. Táto cesta je bez cieľa. Cesta a cieľ sú jedno. Ak ste na ceste, došli ste domov...
Mgr. Milan Trojanovský (február 2023)